Teatr vs. młodzież – panel dyskusyjny z Teatrem Układ Formalny

Lalkomat i Teatr Układ Formalny zapraszają serdecznie na panel dyskusyjny „Teatr vs. młodzież” w czwartek 24 listopada o godz. 16:30 w Sali Kinowej Instytut Grotowskiego.
Współorganizatorzy: CaféTHEA i Studenckie Koło Naukowe Teatrologów „Dalej”.

Jak wygląda dziś teatr dla młodzieży? Czy w gimnazjach i liceach istnieje edukacja teatralna? O czym powinno się rozmawiać z młodzieżą spektaklami teatralnymi, co ich interesuje, jakie tematy są dla nich ważne? Czy młodzież w ogóle potrzebuje teatru?

Spotkanie będzie miało charakter otwartej dyskusji, a jej głównym gościem będzie Teatr Układ Formalny, który od jakiegoś czasu wypełnia tę lukę. Już 27. listopada w IX Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego we Wrocławiu odbędzie się premiera ich najnowszego spektaklu „Wszyscy=bogowie we krwi” na motywach „Władcy Much” Williama Goldinga.

TEATR UKŁAD FORMALNY to inicjatywa studentów i absolwentów PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu, wsparta przez studentów Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej. Zespół scementowała nie tylko wspólna praca przy szkolnych egzaminach, ale przede wszystkim przekonanie, że teatr może być realnym narzędziem zmiany. Jak w projekcie „#enterorestes”, który powstał w ramach Konkursu im. Jana Dormana, zorganizowanego przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie, pod opieką Stowarzyszenia Artystów Bliski Wschód. W efekcie powstał spektakl dla widowni licealnej połączony z warsztatami dla młodzieży, który w sezonie 2015/2016 został zagrany ponad 30-krotnie w liceach w całej Polsce. Właśnie po tej realizacji twórcy „Układu…” postawili powołać kolektyw, którego pierwsza premiera – „Matka Courage krzyczy” została nagrodzona Tukanem OFF 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W oryginalnej przestrzeni jednego z wrocławskich squatów powstał spektakl balansujący na granicy reportażu i teatralności budowanej m.in. poprzez użycie Polskiego Języka Migowego i dostosowanie inscenizacji do odbioru przez osoby głuche. Kolejna premiera „Kosmetyka Wroga” została nagrodzona Grand Prix na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO CONTRA w Szczecinie. Obecnie zespół jest uczestnikiem „Programu Podyplomowej Samoformacji Aktorskiej” organizowanym przez Instytut Grotowskiego we ramach Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016.

Spotkanie realizowane we współpracy z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016 w ramach programu mikroGRANTY ESK 2016.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s