Między Słowami. Język migowy w teatrze

Lalkomat i Układ Formalny zapraszają serdecznie na panel dyskusyjny „Między słowami, czyli język migowy w teatrze” w poniedziałek 19 grudnia o godzinie 17:00 w CaféTHEA (Instytut Grotowskiego).
Współorganizatorzy: CaféTHEA.

Panel dyskusyjny będzie miał otwarty charakter, a jego gościem będzie Teatr Układ Formalny. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Misiewicz.
Pretekstem do rozmowy będzie nowy spektakl Układu Formalnego „Piotruś Pan?”. Premiera odbędzie się 21 grudnia o godzinie 19:00 w Czarnej Sali w PWST.

Doświadczenie języka w teatrze jest jednym z podstawowych doświadczeń kulturowych. Cześć społeczeństwa z tego udziału jest jednak wykluczona, są to między innymi osoby głuche, dla których oferta kulturalna jest często uboga.

Chcemy wspólnie zastanowić się czy możliwe jest stworzenie takiej sytuacji teatralnej, w której będzie postawiony znak równości między widzem słyszącym i niesłyszącym. Takiej sytuacji, która nie podkreślania odrębności któregokolwiek z nich.
Czy znak migowy może być równoprawnym znakiem teatralnym?
Jak robić teatr, który nie wyklucza, a który zaprasza do dyskusji osoby z różnych grup społecznych?

Zapraszamy wszystkich do rozmowy!

TEATR UKŁAD FORMALNY to inicjatywa studentów i absolwentów PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu, wsparta przez studentów Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej. Zespół scementowała nie tylko wspólna praca przy szkolnych egzaminach, ale przede wszystkim przekonanie, że teatr może być realnym narzędziem zmiany. Jak w projekcie „#enterorestes”, który powstał w ramach Konkursu im. Jana Dormana, zorganizowanego przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie, pod opieką Stowarzyszenia Artystów Bliski Wschód. W efekcie powstał spektakl dla widowni licealnej połączony z warsztatami dla młodzieży, który w sezonie 2015/2016 został zagrany ponad 30-krotnie w liceach w całej Polsce. Właśnie po tej realizacji twórcy „Układu…” postawili powołać kolektyw, którego pierwsza premiera – „Matka Courage krzyczy” została nagrodzona Tukanem OFF 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W oryginalnej przestrzeni jednego z wrocławskich squatów powstał spektakl balansujący na granicy reportażu i teatralności budowanej m.in. poprzez użycie Polskiego Języka Migowego i dostosowanie inscenizacji do odbioru przez osoby głuche. Kolejna premiera „Kosmetyka Wroga” została nagrodzona Grand Prix na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO CONTRA w Szczecinie. Obecnie zespół jest uczestnikiem „Programu Podyplomowej Samoformacji Aktorskiej” organizowanym przez Instytut Grotowskiego we ramach Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016.

Układ Formalny i Lalkomat należą do WrOT (Wroclawska Offensywa Teatralna)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s