Bagaż - próba 1 lutego, fot. Karolina Przystupa

A gdyby tak…?

Idziemy na dworzec. Mijamy tablicę z rozkładami, kasy biletowe i ponumerowane perony. Znajdujemy boczny, opuszczony peron i tor. Tablice ledwo trzymają się zawiasów i skrzypią nieco niepokojąco. Nikogo tu nie ma, są tylko porozrzucane stare gazety z nieaktualnymi wiadomościami i różne, czasem zupełnie dziwaczne ślady bytności innych ludzi. W którym kierunku odjechali z tego peronu i gdzie teraz są? 

Niemało jest przecież takich opuszczonych peronów i starych dworców kolejowych. A gdyby tak przyjechał tam kiedyś jakiś pociąg? Gdyby wsiąść do niego, może okazałoby się, że nie podróżuje w przestrzeni, ale w czasie? Ile to daje możliwość! Poprawienia niezręcznych sytuacji, powiedzenia tego, co się powinno albo niewypowiedzenia tego jednego zbędnego słowa. Można też spotkać kogoś, kogo już nigdy mieliśmy nie zobaczyć. Zadbać o zapomniane sprawy. Ale od czego zacząć? Tylko spokojnie! Bez zbytecznej paniki, załatwimy to po cichu we własnym zakresie działania. […] Mimo pozorów ożywienia, jesteśmy pełni trwogi. W imię boże tedy – wsiadamy i odjazd! [1].

Bagaż - próba 21 lutego, fot. Karolina Przystupa
Bagaż – próba 21 lutego, fot. Karolina Przystupa

Ale jakie są tego konsekwencje? Takich eksperymentów z czasem. Wnioski, które wyciąga Bruno Schulz i główny bohater jego opowiadań, Józef, wydają się zaskakujące. Ale o tym, to już każdy musi przekonać się sam. I nawet nie trzeba szukać opuszczonych peronów i ryzykować samemu, wystarczy wybrać się na Bagaż – spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Filii we Wrocławiu – powstały właśnie w oparciu o utwory tego nietuzinkowego pisarza.

Bagaż - próba 1 lutego, fot. Karolina Przystupa
Bagaż – próba 1 lutego, fot. Karolina Przystupa

Proza Brunona Schulza jest stworzona do teatru formy i teatru plastycznego. Człowiek, aktor w żywym planie nie zawsze może oddać nieoczywistość, oniryczność czy nawet pewną magiczność sytuacji opisywanych przez Schulza. Ale lalka w rękach sprawnego animatora wykonuje tego typu zadania doskonale. Rozumie i czuje to Aleksander Maksymiak, reżyser Bagażu, rozumieją i czują to aktorzy, artyści lalkarze, grający w przedstawieniu. Niezwykle trudno dziś znaleźć taki sposób myślenia o teatrze, a co za tym idzie, taki spektakl, z takimi, bardzo skomplikowanymi w animacji lalkami – dużymi jawajkami (i nie tylko jawajkami) – i o takim wyczuciu plastyki i scenicznych obrazów. Schulz był też przecież plastykiem, plastykiem jest też reżyser Bagażu. Praca nad przedstawieniem rozpoczęła się od pokazania aktorom rozrysowanych sytuacji, nie zwykłych storybordów, jakich zawsze używa się na początkowym etapie tworzenia przedstawienia, ale prawdziwych artystycznych dzieł, które dziś, już w działaniu są malowane na scenie przez aktorów.

A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!

Po torze, po torze, po torze, przez most,

Przez góry, przez tunel, przez pola, przez las

I spieszy się, spieszy, by zdążyć na czas,

Do taktu turkoce i puka, i stuka to:

Tak to to, tak to to, tak to to, tak to to…

Karolina Przystupa

[1] Cytaty pochodzą ze scenariusza spektaklu.


Bagaż 

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Filii we Wrocławiu w roku akademickim 2017/2018 na podstawie „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Traktatu o manekinach” oraz innych utworów Brunona Schulza

Inscenizacja, reżyseria i scenografia: Aleksander Maksymiak
Muzyka: Zbigniew Karnecki
Przygotowanie wokalne: Małgorzata Jaworska-Kaczmarek
Plastyka ruchu: Ewelina Ciszewska
Asystentki reżysera: Dorota Bator, Agnieszka Ejsmont

Występują: Karolina Bartkowiak, Natalia Bloch, Agnieszka Ejsmont, Filip Niżyński, Michał Skiba, Łukasz Staniewski

Czas trwania: ok. 60 min.
Grupa wiekowa: 16+


16.03.| godz. 19.00 PREMIERA
17.03.| godz. 19.00 PREMIERA

KOLEJNE SPEKTAKLE
20.03.| godz. 19.00
21.03.| godz. 19.00
22.03.| godz. 19.00
23.03.| godz. 18.00

Wstęp wolny | Informacja i rezerwacja miejsc:
Tel. 71 3583423, ast@ast.wroc.pl
http://ast.wroc.pl/rezerwacje/

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s